“ Ak zlyháte v príprave, ste pripravení zlyhať

― Benjamin Franklin

Táto citácia je nevyhnutná v zubno-lekárskej praxi. A to hlavne pri celkovej rehabilitácii chrupu. Keď riešime jeden zub, robíme najmä diagnostiku toho daného zuba t.j.zhotovenie snímkov, skúška vitality, sondovanie. Keď robíme celkovú rekonštrukciu chrupu, potrebujeme nájsť kompletné riešenie prípadu. To znamená, že potrebujeme urobiť diagnostiku každého zuba zvlášť a zároveň aj estetickú a funkčnú analýzu, kontrolu zhryzu, temporomandibulaáneho kĺbu, alveolárnej kosti a samozrejme musíme posúdiť i očakávania pacienta, aby bola výsledkom správna dlhodobá liečba.

Táto pacientka prišla so silným opotrebovaním zubov a eróziou. Podľa môjho názoru sú hlavnou príčinou stavu chýbajúce zuby a staré nevyhovujúce mostíky, kvôli ktorým musela hrýzť len na predné zuby. Preto som pre správnu funkciu celého žuvacieho systému musel zrekonštruovať celý chrup.

Najskôr som spravil estetickú analýzu. Zakreslil som zuby so správnymi proporciami, ktoré zároveň zodpovedajú typu tváre pacientky.

Potom som požiadal zubného technika o zhotovenie voskového modelu chrupu, aby som mohol skontrolovať funkciu môjho návrhu v ústach pacientky. Na prenesenie správnej polohy čeľuste používam vždy tvarový oblúk

Zatiaľ som nič nerobil s jej zubmi.

Esteticky to vyzeralo dobre, ale zhryz nebol správny. Sánka bola príliš vpredu a zuby sa dotýkali na vrcholoch hrbčekov. Preto som musel urobiť novú registráciu zhryzu. Ak by to už bola hotová keramika, celá práca by sa musela zhovotoviť od začiatku.

Po novom perfektnom modeli som obrúsil zuby a spravil trvalé keramické korunky, fazety a mostíky.

Výborná estetika a fyziologický zhryz znamená šťastný pacient na dlhé roky. So správnym plánovaním ide o bežný a predpokladaný výsledok v mojej praxi.

PS. Kontrola po jednom roku