Vždy som sníval robiť s keramikou. Keď sa pacientov úsmev dramaticky zmení, inšpiruje ma to. To je dôvod, prečo som venoval veľa svojho času a úsilia na učenie a pochopenie estetiky a fungovania ľudského tela. Myslel som si, že budem pracovať s tímom špecialistov, ktorí budú vykonávať iné časti liečby ako chirurgia, endodoncia, ortodoncia.

Škoda, že som nemohol nájsť zubára, ktorý bude robiť liečbu koreňových kanálikov pre mojich pacientov. Tak som začal robiť sám.

Nemá zmysel vykonávať rekonštrukciu zuba, ktorý by začal bolieť o pár mesiacov. Preto som sa naučil vykonávať kvalitnú endodonciu.

Pacient prišiel na našu ambulanciu s bolesťou zuba. Zub bol ošetrovaný pred 14 rokmi, na čom však nezáleží, baktérie sú trpezlivé.

Apikálna periodontitída po neúspešnom ošetrení koreňových kanálikov

Odkedy pracujem s dentálnym mikroskopom moja kontrola liečby rapídne stúpla. Kontrola znamená pocit istoty. Istota znamená úspech.

Fotografia po izolácii a odstránení starej výplne a celého kazu. Vynechanie týchto postupov v liečbe je neodpustiteľnou chybou a prvým krokom k neúspechu.

Kontrolný snímok po odstránení starého výplňového materiálu. Jeden z kanálikov je stále blokovaný. Po každom dôležitom kroku robím kontrolný rtg snímok. Lepšie je uistiť sa ako potom ľutovať.

Získanie hnisu je pre nás dobrým znakom. Odstraňujeme dôvod bolesti. Na jedno ošetrenie postačujúce, nasleduje dočasné plnenie a antibiotiká.

Pri ďalšom sedení sme uvoľnili zablokovaný kanál a rozšírili ďalšie 3 za účelom dostatočnej dezinfekcie. Mimochodom nájsť vynechaný 4. kanál bez zväčšenia je veľmi problematické.

Posledná kontrola pred uzavretím výplňou. Posledná šanca niečo zmeniť.

Žiadna bolesť, ani opuch, nález na snímku v rámci normy. Napriek tomu je až 10% šanca na neúspech aj napriek správnej liečbe. Bohužiaľ pacient opúšťa Slovensko a nemôžem ďalej sledovať výsledok. Dúfam, že všetko bude v poriadku. Optimizmus je dôležitý v medicíne.